Art.-Nr. 857-41070 | AK-SC-IBRC-10-12MM-10
Copied
  • Provides strain relief for Intermittently Bonded Fibre Cables
  • Suitable for cable diameters 10 - 12mm
  • Protects cable from over-tightening
  • Suitable for use with with street cabinets fitted with the HellermannTyton loop storage basket
Request your individual offer now
Content Anchor Bracket x 10
Cable Grip - 10 - 12mm x 10
Hose Clip x 10
Description Cable Anchor Kits for Street Cabinets
PART DESCRIPTION AK-SC-IBRC-10-12MM-10
Product Family Fibre Management Accessories
Product Group Cable Anchor Kits for Intermittently Bonded Fibre Cables
Short Description 10-12mm Street Cabinet Cable Anchor Kits for Intermittently Bonded Fibre Cables
Technical Description A fibre anchor kit designed for use with Intermittently Bonded fibre cables. AK-SC-IBRC-10-12MM-10 is suitable for use with cable diameters from 10mm to 12mm.
Type AK-SC-IBRC-10-12MM-10
⌀ (D2) 18.2mm
Depth (D) 9.1mm
Height (H) 30mm
Width (W) 55mm
Width (W2) 27.1mm