Art.-Nr. 857-41016 | CEP-MCAPPING500-BK
Copied
  • Hides fibre cable
  • Discreet wall-mounted accessory
  • Protection from water ingress
  • UV Stable
Request your individual offer now
Colour Black (BK)
Content 1 x 500mm Micro Capping
Material Polyvinylchloride (PVC)
PART DESCRIPTION CEP-MCAPPING500-BK
Product Family Building Entry Point Accessories
Product Group Capping
Short Description 500mm Micro Capping
Manufactured in grey RAL7040 PVC, the CEP Micro Capping is UV stabilised and comes in 500mm lengths. Other colour options are available (black or brown).
The CEP Micro Capping can also be used to hide any cables with a maximum of 20mm diameter.
Type CEP-MCAPPING500-BK
Depth (D) 24mm
Height (H) 500mm
Width (W) 44mm