Art.-Nr. 854-40284 | HT-POD-25MM-4P
Copied
  • IK07 Rated
  • Assembled with HTC 6C angled adaptors
  • Available in 4 or 6 Port Presentations
  • Choice of 25mm, 28.5mm, 34mm Conduit Entry Points
  • Also available as part of the RapidNet solution
  • Compatible with HTC Tool Free Jacks or GST Jacks only
  • Fits through 127mm raised floor grommets
  • Integral anchor point for cable bundles
  • Port and POD labeling fields
  • Secure & temporary fixing points
  • Part of the HellermannTyton Zone Cabling range
Request your individual offer now
Description 4 Port LJ6C POD Box
PART DESCRIPTION HT-POD-25MM-4P
Product Family For use with 25mm OD Conduit
Product Group 4 Port LJ6C POD Box
Short Description 4 Port LJ6C POD Box: for use with 25mm OD Conduit
Available in either 4 or 6 port presentations with the choice of 25mm, 28.5mm or 34mm conduit entry points. All POD variations benefit from the same dimensions 215mm(h) x 51mm(d) x 62mm(w) which allows them to easily pass through standard 127mm raised floor grommets.
* HTC and GST Jacks are sold separately.
** Gland required if using an L bracket to secure conduit to cable tray.
Type HT-POD-25MM-4P
Depth (D) 51mm
Height (H) 215mm
Width (W) 62mm
Country of Origin GB
Dimensions W x H x D 62 mm x 215 mm x 51 mm