Art.-Nr. 710-00147 | HTAPE-FLEX15-15x10-PVC-CL
Copied
  • Vinyl electrical tape in many different colours
  • Used for insulation, protection, fixing, maintenance, colour coding and more
  • Good resistance to abrasion, sunlight, moisture, chemicals and varying weather conditions
  • Highly flexible with outstanding adhesion performance
  • Harnessing of wires and cables
  • Suitable for mechanical and electrical applications up to 1 kV
  • VDE approved according to IEC 60454-3-1-6/F-PVCP/90
  • Flame retardant according to IEC 60454-2
Request your individual offer now
Application Primary electrical insulation for all wire and cable splices up to 1kV. Protective jacketing for low, high, and medium voltage splices. Harnessing of wires and cables. Used for indoor and outdoor applications.
Colour Transparent (CL)
Material Polyvinylchloride (PVC)
PART DESCRIPTION HTAPE-FLEX15-15x10-PVC-CL
Package Content 10m
Package Content packed in pack
Product Family HelaTape Flex 15
Product Group Vinyl Electrical Tapes –
Commercial Grade Vinyl Electrical Tape
Short Description PVC Electrical Insulation Tape 15mm x 10m clear
Type HTAPE-FLEX15-15x10
Weight/Unit 0.03249kg
Length (L) 10m
Thickness (T) 0.15mm
Width (W) 15mm
Adhesion to Backing 2.0N/10 mm
Adhesion to Steel 2.2N/10 mm
Breaking Strength 28N/10 mm
Dielectric Strength 45kV/mm
ELV compliant (Article 4 - 2) Yes
Elongation at break (min.) 200%
Hazardous Goods No
Insulating (Yes/No) Yes
Operating Temperature -10 °C to +90 °C
ROHS compliant Yes
Self extinguishing Yes
Shelf Life 5 years
Specifications
Specifications IEC 60454-3-1-6/F-PVCP/90
Suitable for high voltage (Yes/No) No
Tensile Strength 19.5N/mm²
Country of Origin CN
Customs Number 39191012
GTIN-13 / EAN 4031026455815
Packaging 1 - Height (m) 0.015m
Packaging 1 - Length (m) 0.06m
Packaging 1 - Qty 1
Packaging 1 - Type reel
Packaging 1 - Volume (m³) 0.000054
Packaging 1 - Weight (kg) 0.032kg
Packaging 1 - Width (m) 0.06m
Packaging 2 - Height (m) 0.15m
Packaging 2 - Length (m) 0.06m
Packaging 2 - Qty 10
Packaging 2 - Type pack
Packaging 2 - Volume (m³) 0.0005
Packaging 2 - Weight (kg) 0.325kg
Packaging 2 - Width (m) 0.06m
Packaging 3 - Height (m) 0.16m
Packaging 3 - Length (m) 0.325m
Packaging 3 - Qty 100
Packaging 3 - Type carton
Packaging 3 - Volume (m³) 0.0065
Packaging 3 - Weight (kg) 3.364kg
Packaging 3 - Width (m) 0.125m
Packaging 4 - Height (m) 0.944m
Packaging 4 - Length (m) 1.2m
Packaging 4 - Qty 9000
Packaging 4 - Type pallet
Packaging 4 - Volume (m³) 0.906
Packaging 4 - Weight (kg) 324.76kg
Packaging 4 - Width (m) 0.8m
Storage Temperature +23 °C
Storage conditions 65% relative humidity.