Art.-Nr. 857-01439 | CCE-A11121S11/BK
Copied
  • 1 x SC/PC Simplex Adaptor
  • 1 x SC/PC 900μm Pigtail
  • Fibre Management for 4 x 3A splices
  • Integral positive fibre management and storage capacity
  • 6 inbound/outbound access points (2 x 6.0-8.5mm and 1 x 2.5 - 6.5mm)
  • Through the wall capability
  • Loop through facility
  • Tamper-proof fitting - captive screw and nut
  • IP55 Rated
Request your individual offer now
Adapter Capacity 2
Cable ⌀ max 8.5mm
Cable ⌀ min 2.5mm
Colour Black (BK)
Connector Colour Blue (BU)
Connector Type SC
Content 1 x SC/APC Simplex Adaptor
1 x SC/APC 900μm Pigtail 1m
Cable Entry Kit 2 x 6.0 - 8.5mm/1 x 2.5 - 6.5mm
Mechanical Fixing Kit
Wall Mounting Kit
Laser Label
Installed Adapters 1
Material Acrylonitrile Butadiene Styrene, UV-stabilised (ABSUV)
PART DESCRIPTION CCE-A11121S11/BK
Package Content 1pc.
Package Content packed in EA
Pigtail Cable Capacity 1
Product Family Fibre Optic External Enclosure
Product Group Customer Connection Enclosure
Short Description CCE with 1 x SC SX PC Adaptor and Pigtail
Splice Capacity 4
Technical Description The Customer Connection Enclosure (CCE) is supplied with 1 x SC/PC Simplex Adaptor and 1 x SC/PC 900μm Pigtail 1m. The closure is manufactured from UV stable ABS with a hinged lid which locks in the open position to allow for quick and clear access to the internal fibre. The closure has 6 entry/exit ports at the bottom of the closure which are suitable for cables and ducts up to a maximum diameter of 8.5mm. A loop through facility allows for single fibre elements to be removed and spliced whilst the remaining fibres can be fed on to the next connection point. A single port in the rear of the closure allows for fibre to be passed through the wall into the customer premises.
Mechanical fixing is provided to secure all incoming/outgoing cables/blown fibre ducts and to provide strain relief where necessary. Internal positive fibre management and fibre retention clips maintain a minimum 30mm bend radius throughout for up to a maximum of 50m of 1.1mm diameter cable.
Type CCE-A11121S11/BK
Variant Outdoor FTTx Enclosures
Depth (D) 37mm
Height (H) 263mm
Width (W) 130mm