Art.-Nr. 857-01352 | FWOA-SXW21-010/WH
Copied
This product is not available anymore.
  • 1 x SC SX PC Adaptor (fitted)
  • 1 x 10m 2 fibre pre-terminated with 1 x SC PC connector to bare end cable
  • Cable entry through base
  • Install directly on the wall or onto a flush-mount back box
  • Accommodates upto 4 splice protectors (upto 45mm)
  • Quality surface finish
  • Tamper-proof latches
  • Positive fibre management to ensure a 30mm minimum bend radius
Request your individual offer now
Cable ⌀ max 3.0mm
Colour White (WH)
Connector Colour Blue (BU)
Connector Type SC
Content Fibre Wall Outlet
1 x SC PC Simplex Adaptor
10.0m 1 x SC PC Connector to Bare End Connection Cable
Wall Mounting Kit
Description FWO with 1 x SC SX PC Adaptor and 1 x 10m 2 fibre pre-terminated cable.
Material Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
PART DESCRIPTION FWOA-SXW21-010/WH
Performance Category G657.A1
Product Family Fibre Optic Internal Enclosure
Product Group Fibre Wall Outlet with Pre-terminated Internal Connecting Cable
Short Description FWO with 1 x SC SX PC Adaptor and 1 x 10m 2 fibre pre-terminated cable
Splice Capacity 4
Fibre management features ensure a minimum bend radius of 30mm is maintained as the bare fibre is routed through the outlet and strain relief and anchor points secure the incoming cable.
Screw holes allow for easy installation and positioning maintaining the outlet flush to the wall.
Type FWOA-SXW21-010/WH
Depth (D) 21mm
Height (H) 96mm
Length (L) 10.0m
Width (W) 85mm