Art.-Nr. 855-35041 | HTC-LCS-EMA50/WH
Copied
  • Footprint Euro 50x25mm
  • Available pre-loaded with Fibre Adaptors
  • LC duplex, SC Simplex in multimode or singlemode
  • Fibre Adaptors include dust caps
  • Identification / label area
  • Consistent design with HTC Series Keystone Modules
  • Compatible with HTC Series mounting hardware
  • Made from ABS
  • Plastic free packaging
  • Bulk packed to reduce carbon footprint
Request your individual offer now
Connector Colour Blue (BU)
Connector Type LC Duplex
The Euro fibre module is compatible with the HTC-Series faceplates.
PART DESCRIPTION HTC-LCS-EMA50/WH
Performance Category Single Mode
Product Family Euro
Product Group Fibre Modules
Short Description Euro LC DX Single Mode
Type HTC-LCS-EMA50/WH
Depth (D) 32mm
Height (H) 50mm
Width (W) 25mm
Country of Origin GB
Dimensions W x H x D 25 mm x 50 mm x 32 mm