Art.-Nr. 912-40092 | MBML-L10X90(500)-SS316L-ML
Copied
  • Raised marking ensure text visibility even when covered in dust, debris, grease and oil
  • Made of stainless steel grade SS316L, suited for use in harsh environments
  • Marker plates are designed for use with stainless steel cable ties with a 4.6 mm cable tie width
  • Apply ties with a MK9SST metal cable tie tool
  • Corrosion and weather resistant
  • Outstanding chemical resistance
  • Non-burning
Request your individual offer now
Characters per line 23
Colour Metal (ML)
Fixation Method Others
Fixing Method Identification MBT Metal ties max width 4.6 mm
Material Stainless Steel (SS316L)
Number of characters 23
Number of lines 1
PART DESCRIPTION MBML-L10X90(500)-SS316L-ML
Package Content 500pcs.
Package Content packed in box
Print Method embossing
Product Family M-BOSS Compact Markers SS316L
Product Group Stainless steel printing system
Type MBML-L10X90(500)
Variant Other
With label space Yes
Diameter (D) 6mm
Length (L) 89.5mm
Strap Width max. (G) 4.6mm
Width (W) 10.0mm
Halogen-free Yes
Limited Fire Hazard Yes
Operating Temperature -80 °C to +538 °C
ROHS compliant Yes
Specifications
Country of Origin FR
Dimensions W x H x D 10.0 mm x