TAN33-ST-24/8 BK-PO-X-BK
Art.-Nr. 318-60156 | TAN33-ST-24/8 BK-PO-X-BK
Copied
Request your individual offer now
Behaviour At Low Temperature not cracking
Colour Black (BK)
Material Polyolefin, cross-linked (PO-X)
PART DESCRIPTION TAN33-ST-24/8 BK-PO-X-BK
Package Content 10pcs.
Package Content packed in pack
Printable No
Shrink Ratio 3:1
Type TAN33-ST-24/8 BK
UV-Stabilised No
Variant Thin-Wall
With inner glue (Yes/No) Yes
Bundle ⌀ max. 24mm
Bundle ⌀ min. 8.0mm
For Object Outside Diameter 11.2-20.8 mm
Length (L) 1.22m
Longitudinal Change After Shrinkage 10% max.
Nominal ⌀ 1"
Nominal ⌀ 24mm
Recov. ⌀ d max. 0.315"
Recov. ⌀ d max. 8.0mm
Supplied ⌀ D min. 0.945"
Supplied ⌀ D min. 24.0mm
Wall (WT) .094"
Wall (WT) 2.40mm
Adhesive Hot melt adhesive
CE Certification No
CSA Certified Yes
Dielectric Strength 24kV/mm
Elongation at break (min.) 400%
Flammability UL 224 VW-1
Halogen-free No
Min. Shrink Temperature - °C +110 °C
Operating Temperature -55 °C to +125 °C
ROHS compliant Yes
Softening Point Adhesive +80 °C
Specifications
Specifications CSA
Tensile Strength 12MPa