Art.-Nr. 859-26668 | RNU12-B-12M4LCMFM018M
Copied
  • High fibre density: LC 12F, CS 18F, SN 24F per cassette
  • Custom length mtp elite tethered cable
  • Effortless plug & play system
  • Optional bare end for on-site splicing UL94 V0 compliant
  • 3.0mm Single jacket or 4.5x0.5mm Double Jacket options
  • Multimode made with Corning® ClearCurve® Fibres
  • CPR Euroclass: B2ca-s1a, d1, a2
Request your individual offer now
Application High Density Fibre System, Data centre, AI, Enterprise, Co-Location, Hyperscale.
Colour Magenta (MG), White (WH)
Connector Colour Magenta (MG)
Connector Type LC
Description RapidNet Ultra12 - LC - MTP Elite Tethered Cassette - 12F Multimode OM4 - Polarity B - B2ca - 18mtr
Material Various (DIV)
PART DESCRIPTION RNU12-B-12M4LCMFM018M
Package Content 1pc.
Package Content packed in pcs.
Performance Category Multimode, OM4 Multimode
Port count 12
Product Family Ultra12 LC - MTP Elite Tethered Cassette
Product Group Data Centre High Density Fibre System - Ultra12 LC - MTP Elite Tethered Cassette
Short Description RapidNet Ultra12 - LC - MTP Elite Tethered Cassette - 12F Multimode OM4 - Polarity B - B2ca - 18mtr
Cassettes are factory terminated and tested offering best in class ultra low loss connectivity for rapid deployment of ULTRA12 fibre systems, supporting the increasing demand on parallel optics. Tethered Cassettes offer lower insertion loss compared to typical cassette and backbone cable configurations. The compact design allows for a ultra high density installations to be realised, maximizing critical connectivity real estate. RapidNet ULTRA12 Cassettes are designed to be compatible with future VSFF connectors such as CS and SN which will take the fibre capacity from 12 fibres (LC) to either 18 fibres (CS) or 24 fibres (SN). Tethered cables can be produced to your required length with single or double jacket constructions.Tethered cassettes are made with 3.0mm single jacket cables which contain Corning® ClearCurve® Multimode fibres. Cables conform to B2ca-s1a, d1, a2 CPR EuroClass.
Type RNU12-B-12M4LCMFM018M
Variant Modular Fiber Assembly
Cable Size Min. (metric) 3.0mm
Depth (D) 134mm
Height (H) 12mm
Length (L) 18m
Width (W) 94mm
Halogen-free Yes
Optical Performance Multimode
ROHS compliant Yes
Specifications
Wiring Polarity: B
Country of Origin SK
Dimensions W x H x D 94 mm x 12 mm x 134 mm