Art.-Nr. 553-20001 | TLFX32YE 3:1-PO-X-YE
Copied
  • Shrink ratio 3:1
  • Available in white and yellow
  • Cable range from 2 mm to 23 mm
  • Good mechanical strength and resistance to organic solvents and chemicals
  • Highly flexible
  • Halogen Free
Request your individual offer now
Colour Yellow (YE)
Material Polyolefin, cross-linked (PO-X)
PART DESCRIPTION TLFX32YE 3:1-PO-X-YE
Package Content 22m
Package Content packed in reel
Print Method thermal transfer print
Printable Yes
Product Family TLFX Series
Product Group Heatshrink Markers
Shrink Ratio 3:1
Type TLFX32YE 3:1
Variant Thin-Wall
With inner glue (Yes/No) No
Bundle ⌀ 2.0-3.0mm
Bundle ⌀ max. 3.0mm
Bundle ⌀ min. 2.0mm
Height (H) 5.0mm
Longitudinal Change After Shrinkage -15% max.
Recov. ⌀ d max. 1.1mm
Supplied ⌀ D min. 3.2mm
Wall (WT) 0.17mm
Wire Size Range (mm²) 0.5 - 1.5mm²
Dielectric Strength 19.7kV/mm
Flammability UL 94 HB
Min. Shrink Temperature - °C +90 °C
Operating Temperature -55 °C to +125 °C