Art.-Nr. 553-60044 | TLFX64DS-3x16WH-PO-X-WH
  • 50 mm, 25 mm and 16 mm pre-cut marker options as standard
  • Available in yellow or white
  • Other lengths and colours available on request
  • Cable range 38.1 mm to 1.2 mm
Colour White (WH)
Fixation Method Suspend
Heat Aging Test 168h/150°C
Material Polyolefin, cross-linked (PO-X)
PART DESCRIPTION TLFX64DS-3x16WH-PO-X-WH
Package Content 9000pcs.
Package Content packed in pack
Short Description Shrinkable markers ladder style, thermal transfer, 2:1 (6.4 mm/3.2 mm) white 16 mm
Shrink Ratio 2:1
Type TLFX64DS-3x16WH
UV-Stabilised No
With label space No
For AWG 10-16
H printable 11.0mm
Height (H) 11.0mm
Longitudinal Change After Shrinkage -5% max.
Longitudinal Change After Shrinkage test method UL 224
Max. Wire Size (in²) 0.24"
Outside ⌀ max (OD max.) 6.35mm
Outside ⌀ max. 0.25"
Recov. ⌀ d max. 0.125"
Recov. ⌀ d max. 3.2mm
Supplied ⌀ D min. 0.25"
Supplied ⌀ D min. 6.4mm
Thickness (T) .29mm
VR 25.4mm
VR 1.0"
Wall (WT) 0.029"
Wall (WT) 0.725mm
Width (W) 16.0mm
Width of LIner (WL) 3.50"
Width of Liner (WL) 88.9mm
Width printable 16.00mm
Wire Size Range (in²) .12 - .24in²
Abrasion Resistance High
CE Certification No
CSA Certified No
Dielectric Strength 20kV/mm
Dielectric Strength test method ASTM D2671
ELV compliant (Article 4 - 2) Yes
Elongation at break (min.) 200%
Limited Fire Hazard Yes
Min. Shrink Temperature - °C +100 °C
Operating Temperature -55 °C to +105 °C
Oxygen index 34.9%
Tensile Strength 11MPa
Toxicity index test method EN 17084
US Gov. Designation MIL-STD-202J, SAE AS5942 3.4.1
Volume Resistance 10¹⁴ Ω cm
Volume Resistance test method ASTM D257
Water Absorption 0.15%