Art.-Nr. 553-71046 | TULT24-8DS-3x16WH-PO-X-WH
Copied
  • Shrink ratio 3:1
  • 50 mm, 25 mm and 16 mm pre-cut marker options as standard, other lengths available on request
  • Available in white or yellow
  • Good mechanical strength and resistance to organic solvents and chemicals
  • Highly flexible
  • Delivery in convenient storage boxes
Request your individual offer now
Behaviour at low Temperature test method ASTM D2671
Colour White (WH)
Fixation Method Suspend
Heat Aging Test 168h/175°C
Heat Aging test method ASTM D638
Heat Shock Test 4h/250°C
Key product features flame retardant, chemical resistance, UV resistant
Material Polyolefin, cross-linked (PO-X)
PART DESCRIPTION TULT24-8DS-3x16WH-PO-X-WH
Package Content 750pcs.
Package Content packed in carton
Print Method thermal transfer print
Print Method (Alternative) laser beam print
Printable Yes
Product Family TULT DS – 3:1 Military and Electronics "Ladder Style"
Product Group Shrinkable markers "Ladder Style", thermal transfer
Short Description Shrinkable markers ladder style, thermal transfer, 3:1 (24.0 mm/8.0 mm) white 16 mm UL-listed
Shrink Ratio 3:1
Type TULT24-8DS-3x16WH
Variant Roller form
Weight/Unit 0.001kg
With label space Yes
Longitudinal Change After Shrinkage -15% max.
Longitudinal Change After Shrinkage test method ASTM D2671
Recov. ⌀ d max. 0.31"
Recov. ⌀ d max. 8.0mm
Supplied ⌀ D min. 0.94"
Supplied ⌀ D min. 24.0mm
Wall (WT) 0.047"
Wall (WT) 1.08mm
Width (W) 16mm
CAS Number 84852-53-9
Critical Substance DBDPE
Dielectric Strength 20kV/mm
Dielectric Strength test method ASTM D2671
EC Number 284-366-9
ELV compliant (Article 4 - 2) Yes
Elongation at break (min.) 300%
Elongation at break test method ASTM D638
Flammability UL 224 VW-1
Halogen-free No
Hazardous Goods No
Min. Shrink Temperature - °C +90 °C
Operating Temperature -55 °C to +135 °C
ROHS compliant Yes
Recommended Ribbon Type TTDTHOUT
Reel Variant ladder-style
Shelf Life 24 months
Specifications
Specifications C22.2 no. 198.1-99, MIL-STD-202H Method 215K
Tensile Strength 11.00N/mm²
Test Method Tensile Strength ASTM D638
US Gov. Designation MIL-STD-202H Method 215K
Volume Resistance 10¹⁶ Ω cm
Volume Resistance test method ASTM D257
Water Absorption 0.20%