Art.-No. 170-05201 | HELAHOOK20-800mm-PET-BK
Copied
  • Re-sealable cable protection made of polyester
  • Very elastic, fits snugly around the cables
  • Hook and loop sealing system can be used for retro-fitting
  • High abrasion-resistance
Request your individual offer now
Colour Black (BK)
Key product features releasable
Material Polyester (PET)
Open, post termination (Yes/No) Yes
PART DESCRIPTION HELAHOOK20-800mm-PET-BK
Pack Content 500pcs.
Package Content packed in lengths
Product Family HELAHOOK
Product Group Re-closeable protective sleeving with hook-and-loop seal
Type HELAHOOK20-800mm
Bundle ⌀ max. 30mm
Bundle ⌀ min. 15mm
Length (L) 800mm
Nominal ⌀ 20mm
Wall (WT) 1.5mm
Dielectric Strength 0.8kV/mm
ELV compliant (Article 4 - 2) Yes
Flammability UL 94 V2, FMVSS 302
Halogen-free Yes
Hazardous Goods No
Operating Temperature -50 °C to +150 °C