Art.-Nr. 854-20033 | ZTB12J6BKXXXX/GY
Copied
  • Supports Category 6A, Category 6 and Fibre
  • Uses Hellermantytons Modular Connectivity Cat6 Keystone Jacks
  • Accepts up to 12 cable lines
  • 1.5mm Mild Steel for added strength
  • Internal Steel cross-member supports for increased impact resistance
  • Compact size allows for installation in restricted spaces
  • Removeable lid for ease of termination / installation
  • Lockable for security
  • Fixings points to allow for installation on walls/risers, in ceilings, floor or under desk
  • Grey powder coated finish for humidity and temperature protection
  • Brush strips for easy cable entry/exit and debris free operation
  • Integral cable anchor points
  • Port identification
Request your individual offer now
PART DESCRIPTION ZTB12J6BKXXXX/GY
Performance Category Category 6 (Class E), Modular
Port count 12
Product Family Consolidation Points and Enclosures
Product Group Modular Zone Termination Box CAT6 UTP
Short Description 12 Way Modular Zone Termination Box Loaded with 12 x HTC CAT6 UTP Tool Free Jacks
Pre-loaded with HTC CAT6 UTP Tool Free Jacks
Type ZTB12J6BKXXXX/GY
Depth (D) 138.6mm
Height (H) 36mm
Width (W) 294mm
ROHS compliant Yes
Specifications
Country of Origin GB
Dimensions W x H x D 294 mm x 36 mm x 138.6 mm