Art.-No. 150-37792 | T50RSFT6.5 16-3-PA66HS/PA66HIRHS-BK
Copied
  • Pre-assembled 2-piece fixing tie with arrowhead foot part
  • Cable tie head can be moved after bundling
  • Easy to assemble without the need for a tool
  • Arrowhead simply locks into place
  • Disc adjusts tie for pressure from various directions and minimises access of dust and dirt
Cable Tie Polyamide 6.6, heat stabilised (PA66HS)
Colour Black (BK)
Fixation Method arrowhead
Foot Part Polyamide 6.6, high impact modified, heat stabilised (PA66HIRHS)
Identification Plate Position none
Min.Tensile Strength 222N
PART DESCRIPTION T50RSFT6.5 16-3-PA66HS/PA66HIRHS-BK
Pack Content 500pcs.
Package Content packed in bag
Product Family 2-Piece Fixing Ties with Arrowhead, with Disc, for round holes
Product Group 2-piece fixing ties with arrowhead, with disc
Tie Closure plastic pawl
Type T50RSFT6.5 16-3
Variant Inside Serrated
Bundle ⌀ max. 49.0mm
Bundle ⌀ min. 5.0mm
Disc ⌀ 16.0mm
Height (H) 1.2mm
Height (H2) 10mm
Length (L) 200mm
Length (L2) 11.6mm
Width (W) 4.6mm
Width (W2) 9.0mm
for Hole ⌀ (FH) 6.3 - 6.7 mm
for Panel Thickness min - max 2.5 - 3.5 mm
ELV compliant (Article 4 - 2) Yes
Flammability UL 94 HB
Hazardous Goods No
Operating Temperature -40 °C to +105 °C
Operating Temperature Foot Part (Metric) -40 °C to +105 °C