Art.-No. 321-30301 | HA67-50.8/8.3 150 mm lengths with Thermochromatic paint-PO-X-BK
Copied
  • High shrink ratio, heavy-duty heat shrinkable tubing
  • Thermoplastic adhesive-lined tubing
  • Conforms well to highly variable substrate dimensions
  • Simplifies cable repair
  • Passes over large connectors and shrinks onto much smaller cable jackets
  • Environmental sealing and excellent insulation
  • Resistant to impact and abrasion
Application Insulates, seals and protects large size differences between connectors and cables.
Colour Black (BK)
Material Polyolefin, cross-linked (PO-X)
PART DESCRIPTION HA67-50.8/8.3 150 mm lengths with Thermochromatic paint-PO-X-BK
Pack Content 500pcs.
Package Content packed in box
Printable No
Product Family HA67 - thick wall adhesive lined
Product Group Heat Shrinkable Tubing 6:1, adhesive lined with TCP dots in 150 mm cuts
Shrink Ratio 6:1
Type HA67-50.8/8.3 150 mm lengths with Thermochromatic paint
Variant Thick-Wall
Voltage range Low Voltage , up to 1,000 Volt
With inner glue (Yes/No) Yes
For Object Outside Diameter 16.8-42.3 mm
Length (L) 150mm
Longitudinal Change After Shrinkage -10% max.
Recov. ⌀ d max. 8.3mm
Supplied ⌀ D min. 50.8mm
Tube Shape Round
Wall (WT) 4.8mm
Adhesive Hot melt adhesive
Copper corrosion non-corrosive
Dielectric Strength 20kV/mm
Dielectric Strength test method IEC 243
Elongation at break (min.) 400%
Halogen-free Yes
Min. Shrink Temperature - °C +120 °C
Operating Temperature -55 °C to +110 °C
ROHS compliant Yes
Softening Point Adhesive +85 °C
Specifications
Tensile Strength 14MPa