Art.-No. 450-20035 | RMS100-30-BK 750-PO-X-BK
Copied
  • Fast, moisture proof and permanent repair of cable jackets
  • Only 6 sizes for a wide range of cable diameters: from 15 mm up to 160 mm
  • Available in 4 standard lengths and also in custom lengths on request
  • The metal closure is made of 316 stainless steel for high overall corrosion resistance
  • Weather resistant and halogen free
  • TCP (thermo chromatic paint) spots indicate the sleeve has been sufficiently heated
Cable ⌀ max 85mm
Cable ⌀ min 35mm
Colour Black (BK)
Material Polyolefin, chemically cross-linked (PO-X)
PART DESCRIPTION RMS100-30-BK 750-PO-X-BK
Pack Content 750Bag
Product Family RMS
Product Group Heat shrinkable cable repair sleeves
Shrink Ratio up to 4.5:1
Type RMS100-30-BK 750
UV-Stabilised Yes
Variant Shrink Cast
With inner glue (Yes/No) Yes
For Object Outside Diameter 44-86 mm
Longitudinal Change After Shrinkage -10% max.
Recov. ⌀ d max. 30.0mm
Supplied ⌀ D min. 100.0mm
Wall (WT) 2.54mm
Adhesive Hot melt adhesive
Dielectric Strength 30kV/mm
ELV compliant (Article 4 - 2) YES
Halogen-free Yes
Hazardous Goods No
Limited Fire Hazard No
Min. Shrink Temperature - °C +110 °C
Operating Temperature -40 °C to +120 °C
Pre-Printed Yes
ROHS compliant Yes
Softening Point Adhesive +105 °C
Specifications
Tensile Strength 17.5MPa