Art.-No. 553-60044 | TLFX64DS-3x16WH-PO-X-WH
Copied
  • Shrink ratio 2:1
  • Halogen Free
  • Low smoke propagation, density and toxicity
  • 50 mm, 25 mm and 16 mm pre-cut marker options as standard
  • Available in yellow or white
  • Other lengths and colours available on request
  • Cable range 38.1 mm to 1.2 mm
  • Delivery in convenient storage boxes
Behaviour at low Temperature test method ASTM D2671
Colour White (WH)
Fixation Method Suspend
Heat Aging Test 168h/150°C
Heat Aging test method ASTM D638
Heat Shock Test 4h/175°
Key product features halogen free, UV resistant, flame retardant, chemical resistance
Material Polyolefin, cross-linked (PO-X)
PART DESCRIPTION TLFX64DS-3x16WH-PO-X-WH
Pack Content 9000pcs.
Package Content packed in pack
Print Method thermal transfer print
Print Method (Alternative) laser beam print
Printable Yes
Product Family TLFX DS – 2:1 Rail Limited Fire Hazard "Ladder Style"
Product Group Shrinkable markers "Ladder Style", thermal transfer
Shrink Ratio 2:1
Type TLFX64DS-3x16WH
UV-Stabilised No
Variant Roller form
With inner glue (Yes/No) No
With label space No
For AWG 10-16
H printable 11.0mm
Height (H) 11.0mm
Longitudinal Change After Shrinkage -5% max.
Longitudinal Change After Shrinkage test method UL 224
Max. Wire Size (in²) 0.24"
Outside ⌀ max (OD max.) 6.35mm
Outside ⌀ max. 0.25"
Recov. ⌀ d max. 0.125"
Recov. ⌀ d max. 3.2mm
Supplied ⌀ D min. 0.25"
Supplied ⌀ D min. 6.4mm
Thickness (T) .29mm
VR 25.4mm
VR 1.0"
Wall (WT) 0.029"
Wall (WT) 0.725mm
Width (W) 16.0mm
Width of LIner (WL) 3.50"
Width of Liner (WL) 88.9mm
Width of printable area 16.00mm
Wire Size Range (in²) .12 - .24in²
Abrasion Resistance High
CE Certification No
CSA Certified No
Dielectric Strength 20kV/mm
Dielectric Strength test method ASTM D2671
ELV compliant (Article 4 - 2) Yes
EN 45545-2 Results R22 HL3, R23 HL3
Elongation at break (min.) 200%
Elongation at break test method ASTM D2671
Flammability UL 224
Halogen-free Yes
Hazardous Goods No
Limited Fire Hazard Yes
Min. Shrink Temperature - °C +100 °C
Operating Temperature -55 °C to +105 °C
Oxygen index 34.9%
Oxygen index test method ISO 4589
ROHS compliant Yes
Recommended Ribbon Type TTDTHOUT
Reel Variant ladder-style
Shelf Life 24 months
Smoke density 44
Smoke density test method ISO 5659-2
Specifications
Specifications ASTM 1354, ASTM E 162, ASTM E 662, EN 45545-2, NFPA 130 compliant
Tensile Strength 11MPa
Test Method Tensile Strength ASTM D2671
Toxicity index 0.03
Toxicity index test method EN 17084
US Gov. Designation MIL-STD-202J, SAE AS5942 3.4.1
Volume Resistance 10¹⁴ Ω cm
Volume Resistance test method ASTM D257
Water Absorption 0.15%