Label, chemical resistance, white, thermal transfer print, 7.00x18.00mm, 5000pcs.
Art.-No. 596-12253
| TAG18-07TD1-892-WH
Copied
- Suited to the slightly rough surfaces of IT ties and IMP/IT plates
- Adheres to rounded surfaces
- Rounded corners ensure better long term durability of adhesion
- White labels give excellent contrast
Request your individual offer now
Request quote
More products in this product group:
| Application | These labels are specially tailored to the sizes used in the IT marking tie and IMP/IT plates. The flexible material sticks to the marking tie or tag, even on rounded surfaces. Print with HellermannTyton’s premium range of thermal transfer printers and ribbons for optimum print results. Using unique numbering, graphics or barcodes the labels give excellent asset identification possibilities. This solution produces professional marking of tubes, pipes, cables and other parts. |
| Chem. Material Properties | Good resistance against water, oils and most solvents. |
| Colour | White (WH) |
| For Size | IT18FL |
| Key product features | chemical resistance |
| Material | Type 892, Vinyl, white (892) |
| Mech. material properties | Permanent adhesive, suitable for critical surfaces like low energy surfaces. |
| PART DESCRIPTION | TAG18-07TD1-892-WH |
| Pack Content | 5000pcs. |
| Package Content packed in | reel |
| Print Method | thermal transfer print |
| Product Family | Helatag 892 |
| Product Group | Labels for IT ties and IMP plates, thermal transfer |
| Self adhesive (Yes/No) | Yes |
| Type | TAG18-07TD1 |
| Adhesive | Acrylic |
| Curing Temperature | from 0 °C |
| ELV compliant (Article 4 - 2) | YES |
| Halogen-free | No |
| Hazardous Goods | No |
| Initial tack | 610g/cm² |
| Initial tack | ASTM D2979-71 |
| Operating Temperature | -40 °C to +80 °C |
| Pre-Printed | No |
| ROHS compliant | Yes |
| Recommended Ribbon Type | TT822OUT |
| Shear strength | 5h |
| Shear strength test method | ASTM D3654 |
| Shelf Life | Minimum 1 year upon receipt / maximal 2 years after production date. |
| Specifications |
|
| GTIN-13 / EAN | 4031026523217 |
| Labels per Row | 1pc. |
| Packaging 1 - Height (m) | 0.03m |
| Packaging 1 - Length (m) | 0.15m |
| Packaging 1 - Qty | 5000 |
| Packaging 1 - Type | reel |
| Packaging 1 - Volume (m³) | 0.000675m³ |
| Packaging 1 - Weight (kg) | 0.24kg |
| Packaging 1 - Width (m) | 0.15m |
| Storage Temperature | +21 °C |
| Storage conditions | 50% relative humidity., The storage in the original packaging is recommended., Please avoid warehousing under impacts such as high humidity, heat and coldness. |
Argentina
Australia
Brazil
Bulgaria
China
Czech Republic
Denmark
Finland
France
Germany
Hungary
India
Italy
Netherlands
North America
Norway
Poland
Portugal
Romania
Singapore
Slovenia
South Africa
South Korea
Spain
Sweden
Switzerland
Türkiye
United Arab Emirates
United Kingdom

Download



TT4030
556-04037
TT431
556-00400
TT822OUT 60MM
556-00111
IT18FL
111-81910
IT18FL
111-81919
TAG18-16TD1-892-WH
596-12254