Accessory, HelaDuct, black, 10pcs. (HTWD-BWR-120X60)
Art.-No. 181-51260 | HTWD-BWR-120X60-PC/ABS-BK
Copied
  • Quickly and easily fastend on raised mounting points with a 1/4 turn of a screwdriver
  • Wires easily inserted and firmly held in place
  • Reduces strain on duct fingers especially at corners and eliminates bulging against sidewall
  • Available for all duct sizes of width and height larger than 40
  • Fits snuggly in duct for minimal loss of installation space
Request your individual offer now
Adjustable to duct width (Yes/No) No
Colour Black (BK)
Current leak stable Yes/No Yes
Material Acrylonitrile Butadiene Styrene alloyed with Polycarbonate (PC/ABS)
PART DESCRIPTION HTWD-BWR-120X60-PC/ABS-BK
Pack Content 10pcs.
Package Content packed in pcs.
Product Family HelaDuct HTWD-BWR Base Wire Retainers
Product Group For mounting prior to wiring
Type HTWD-BWR-120X60
Fixing Hole Centres (F) 50.0mm
Fixing Hole Centres (F2) 50.0mm
For cable duct height 60mm
For cable duct width 120mm
Height (H) 54mm
Length (L) 114mm
Length (L2) 114mm
Width (W) 20mm
ELV compliant (Article 4 - 2) Yes
Flammability UL 94 HB
Halogen-free Yes
Hazardous Goods No
Operating Temperature -5 °C to +80 °C