Art.-No. 318-00001 | TA46-5.75/1.25-50mm-PO-X-BK
Copied
This product is not available anymore.
  • High 4:1 shrink ratio to cover various diameters and profiles
  • Semi-rigid jacket offers mechanical protection against abrasion, cutting and bending
  • EVA based adhesive for efficient environmental sealing
  • Insulating, protecting and sealing in one process step
  • Suitable for processing in automated heat shrink application equipment
  • Continuous operating temperature -40 °C to +125 °C
  • Excellent strain relief due to combination of tough outer jacket and highly efficient adhesive
Behaviour At Low Temperature not cracking
Behaviour at Heat Shock not cracking, not dripping
Behaviour at low Temperature test method UL 224
Colour Black (BK)
Elongation At Heat Aging 220%
Heat Aging Test 168h/158°C
Heat Aging test method ASTM D2671
Heat Shock Test 4h/225°C
Heat shock test test method ASTM D2671
Material Polyolefin, cross-linked (PO-X)
Minimum Tensile Strength At Heat Aging 12MPa
PART DESCRIPTION TA46-5.75/1.25-50mm-PO-X-BK
Package Content packed in bag
Printable No
Product Family TA46 - thin wall, 4:1 shrink ratio
Product Group Heat shrinkable tubing adhesive lined
Shrink Ratio up to 4:1
Type TA46-5.75/1.25-50mm
Variant Thin-Wall
With inner glue (Yes/No) Yes
For Object Outside Diameter 2.15-4.85 mm
Length (L) 50mm
Longitudinal Change After Shrinkage -10% max.
Recov. ⌀ d max. 1.25mm
Supplied ⌀ D min. 5.75mm
Wall (WT) 1.30mm
Adhesive Hot melt adhesive
Dielectric Strength 10kV/mm
Dielectric Strength test method IEC 60243
Elongation at break (min.) 500%
Elongation at break test method ASTM D2671
Flammability ASTM D2671
Halogen-free No
Min. Shrink Temperature - °C +110 °C
Operating Temperature -40 °C to +125 °C
ROHS compliant Yes
Specifications
Tensile Strength 12MPa