Art.-No. 710-00152 | HTAPE-FLEX15-19x20-PVC-RD
Copied
  • Vinyl electrical tape in many different colours
  • Used for insulation, protection, fixing, maintenance, colour coding and more
  • Good resistance to abrasion, sunlight, moisture, chemicals and varying weather conditions
  • Highly flexible with outstanding adhesion performance
  • Harnessing of wires and cables
  • Suitable for mechanical and electrical applications up to 600 kV
  • VDE approved according to IEC 60454-3-1-6/F-PVCP/90
  • Flame retardant according to IEC 60454-2
  • Lead free
Request your individual offer now
Application Primary electrical insulation for all wire and cable splices up to 600 kV.
Protective jacketing for low, medium and high voltage splices.
Wrapping of wire harnesses and cables.
Used for indoor and outdoor applications.
Colour Red (RD)
Local order number FLEX15RD
Material Polyvinylchloride (PVC)
PART DESCRIPTION HTAPE-FLEX15-19x20-PVC-RD
Package Content 20m
Package Content packed in pack
Product Family HelaTape Flex 15
Product Group Vinyl Electrical Tapes –
Commercial Grade Vinyl Electrical Tape
Type HTAPE-FLEX15-19x20
Length (L) 20m
Thickness (T) 0.15mm
Width (W) 19mm
Adhesion to Backing 2.0N/10 mm
Adhesion to Steel 2.2N/10 mm
Breaking Strength 28N/10 mm
Dielectric Strength 45kV/mm
ELV compliant (Article 4 - 2) Yes
Elongation at break (min.) 200%
Hazardous Goods No
Insulating (Yes/No) Yes
Operating Temperature -10 °C to +90 °C
ROHS compliant Yes
Self extinguishing Yes
Shelf Life 5 years
Specifications
Suitable for high voltage (Yes/No) No
Tensile Strength 19.5N/mm²
GTIN-13 / EAN 4031026479859
Packaging 1 - Height (m) 0.02m
Packaging 1 - Length (m) 0.075m
Packaging 1 - Qty 1
Packaging 1 - Type reel
Packaging 1 - Volume (m³) 0.0001125
Packaging 1 - Weight (kg) 0.081496kg
Packaging 1 - Width (m) 0.075m
Packaging 2 - Height (m) 0.216m
Packaging 2 - Length (m) 0.3048m
Packaging 2 - Qty 10
Packaging 2 - Type pack
Packaging 2 - Volume (m³) 0.0176
Packaging 2 - Weight (kg) 0.81496kg
Packaging 2 - Width (m) 0.267m
Packaging 3 - Height (m) 0.23m
Packaging 3 - Length (m) 0.395m
Packaging 3 - Qty 100
Packaging 3 - Type carton
Packaging 3 - Volume (m³) 0.0154
Packaging 3 - Weight (kg) 12.95kg
Packaging 3 - Width (m) 0.17m
Packaging 4 - Height (m) 1.065m
Packaging 4 - Length (m) 1.2m
Packaging 4 - Qty 4800
Packaging 4 - Type pallet
Packaging 4 - Volume (m³) 1.022
Packaging 4 - Weight (kg) 642.6kg
Packaging 4 - Width (m) 0.8m
Storage Temperature +23 °C
Storage conditions 65% relative humidity.