Art.-No. 544-80202 | MBML20X90-SS316L-ML
Copied
  • Raised marking ensure text visibility even when covered in dust, debris, grease and oil
  • Made of stainless steel grade SS316L, suited for use in harsh environments
  • Marker plates are designed for use with stainless steel cable ties with a 4.6 mm cable tie width
  • Apply ties with a MK9SST metal cable tie tool
  • Corrosion and weather resistant
  • Outstanding chemical resistance
  • Non-burning
Request your individual offer now
Characters per line 23
Colour Metal (ML)
Fixation Method Others
Fixing Method Identification MBT Metal ties max width 4.6 mm
Local order number MBML20X90
Material Stainless Steel (SS316L)
Number of characters 69
Number of lines 3
PART DESCRIPTION MBML20X90-SS316L-ML
Package Content 500pcs.
Package Content packed in pack
Print Method embossing
Product Family M-BOSS Compact Markers SS316L
Product Group Stainless steel printing system
Type MBML20X90
UV-Stabilised Yes
Variant Other
With label space Yes
⌀ D 0.236"
Diameter (D) 6mm
Height (H) 19.81mm
Length (L) 89.5mm
Strap Width max. (G) 0.18"
Strap Width max. (G) 4.6mm
Width (W) 20.0mm
CE Certification No
CSA Certified No
ELV compliant (Article 4 - 2) Yes
Flammability non-burning
Halogen-free Yes
Hazardous Goods No
Limited Fire Hazard Yes
Operating Temperature -80 °C to +538 °C
Pre-Printed No
ROHS compliant Yes
Specifications
Dimensions W x H x D 20.0mm x 19.81mm x