Art.-No. 553-41850 | TULT18-6YE-PO-X-YE
Copied
  • Shrink ratio 3:1
  • Available in black, blue, red, white and yellow
  • Cable range from 39 mm to 1 mm
  • Good mechanical strength and resistance to organic solvents and chemicals
  • Highly flexible
  • Delivery in convenient storage boxes
Request your individual offer now
Behaviour at low Temperature test method ASTM D2671
Colour Yellow (YE)
Heat Aging Test 168h/175°C
Heat Aging test method ASTM D638
Heat Shock Test 4h/250°C
Key product features flame retardant, chemical resistance, UV resistant
Local order number TULT18-6YE
Material Polyolefin, cross-linked (PO-X)
PART DESCRIPTION TULT18-6YE-PO-X-YE
Package Content 26m
Package Content packed in carton
Print Method thermal transfer print
Print Method (Alternative) laser beam print
Printable Yes
Product Family TULT – 3:1 Military and Electronics
Product Group Shrinkable markers "Continuous Tube", thermal transfer
Shrink Ratio 3:1
Type TULT18-6YE
Variant Thin-Wall
With inner glue (Yes/No) No
Longitudinal Change After Shrinkage -15% max.
Longitudinal Change After Shrinkage test method ASTM D2671
Recov. ⌀ d max. 6.0mm
Supplied ⌀ D min. 18.0mm
Wall (WT) 0.90mm
CAS Number 84852-53-9
CSA Certified Yes
Critical Substance DBDPE
Dielectric Strength 20kV/mm
Dielectric Strength test method ASTM D2671
EC Number 284-366-9
ELV compliant (Article 4 - 2) Yes
Elongation at break (min.) 300%
Elongation at break test method ASTM D638
Flammability UL 224 VW-1
Halogen-free No
Hazardous Goods No
Insulation Class B (VDE 0530)
Min. Shrink Temperature - °C +90 °C
Operating Temperature -55 °C to +135 °C
ROHS compliant Yes
Recommended Ribbon Type TTDTHOUT, TTRW, TT822OUT8
Reel Variant continuous
Specifications
Tensile Strength 11.00N/mm²
Test Method Tensile Strength ASTM D638
UL File link Link Link
UL Listed (US and Canada) No
UL-File Number E143529
US Gov. Designation MIL-STD-202H Method 215K
Volume Resistance 10¹⁶ Ω cm
Volume Resistance test method ASTM D257
Water Absorption 0.20%