Артикулен 710-00142 | HTAPE-FLEX15-25x25-PVC-VT
Copied
  • Vinyl electrical tape in many different colours
  • Used for insulation, protection, fixing, maintenance, colour coding and more
  • Good resistance to abrasion, sunlight, moisture, chemicals and varying weather conditions
  • Highly flexible with outstanding adhesion performance
  • Harnessing of wires and cables
  • Suitable for mechanical and electrical applications up to 1 kV
  • VDE approved according to IEC 60454-3-1-6/F-PVCP/90
  • Flame retardant according to IEC 60454-2
Заявете вашата индивидуална оферта сега
Application Primary electrical insulation for all wire and cable splices up to 1 kV.
Protective jacketing for low, medium and high voltage splices.
Wrapping of wire harnesses and cables.
Used for indoor and outdoor applications.
Colour Violet (VT)
Material Polyvinylchloride (PVC)
PART DESCRIPTION HTAPE-FLEX15-25x25-PVC-VT
Package Content 25m
Package Content packed in reel
Product Family HelaTape Flex 15
Product Group Vinyl Electrical Tapes –
Commercial Grade Vinyl Electrical Tape
Short Description PVC Electrical Insulation Tape 25 mm x 25 m violet
Type HTAPE-FLEX15-25x25
Weight/Unit 0.1238kg
Length (L) 25m
Thickness (T) 0.15mm
Width (W) 25mm
Adhesion to Backing 2.0N/10 mm
Adhesion to Steel 2.2N/10 mm
Breaking Strength 28N/10 mm
Dielectric Strength 45kV/mm
ELV compliant (Article 4 - 2) Yes
Elongation at break (min.) 200%
Hazardous Goods No
Insulating (Yes/No) Yes
Operating Temperature -10 °C to +90 °C
ROHS compliant Yes
Self extinguishing Yes
Shelf Life 5 years
Specifications
Specifications IEC 60454-3-1-7/F-PVCP/90
Suitable for high voltage (Yes/No) No
Tensile Strength 19.5N/mm²
Country of Origin CN
Customs Number 39191012
GTIN-13 / EAN 4031026402055
Packaging 1 - Height (m) 0.025m
Packaging 1 - Length (m) 0.08m
Packaging 1 - Qty 1
Packaging 1 - Type reel
Packaging 1 - Volume (m³) 0.00016
Packaging 1 - Weight (kg) 0.124kg
Packaging 1 - Width (m) 0.08m
Packaging 2 - Height (m) 0.083m
Packaging 2 - Length (m) 0.256m
Packaging 2 - Qty 10
Packaging 2 - Type pack
Packaging 2 - Volume (m³) 0.0017
Packaging 2 - Weight (kg) 1.238kg
Packaging 2 - Width (m) 0.082m
Packaging 3 - Height (m) 0.265m
Packaging 3 - Length (m) 0.42m
Packaging 3 - Qty 100
Packaging 3 - Type carton
Packaging 3 - Volume (m³) 0.0189
Packaging 3 - Weight (kg) 12.56kg
Packaging 3 - Width (m) 0.17m
Packaging 4 - Height (m) 0.939m
Packaging 4 - Length (m) 1.2m
Packaging 4 - Qty 3600
Packaging 4 - Type pallet
Packaging 4 - Volume (m³) 0.901
Packaging 4 - Weight (kg) 474.16kg
Packaging 4 - Width (m) 0.8m
Storage Temperature +23 °C
Storage conditions 65% relative humidity.