pictogram

Kabelhåndteringsløsninger til luftfartsindustrien

Kunsten at flyve let

MADE FOR LIGHTNESS


MADE FOR LIGHTNESS MADE FOR LIGHTNESS


Hos HellermannTyton ved vi, at skræddersyede præcisionsdele er nøglen til at hjælpe luftfartsvirksomheder med at få et virkelig godt afsæt. Takket være vores 40 års erfaring ved vi, hvor I kommer fra og hvor I er på vej hen. Med vores strømlinede produktionsflows kombineret med de mest avancerede produkter sammensætter, harmoniserer og leverer vi produkter og løsninger, der viser deres værd under de mest krævende betingelser. 

MADE TO REDUCE WEIGHT


MADE TO REDUCE WEIGHT MADE TO REDUCE WEIGHT


Vi sætter en ære i at vide, hvordan man opnår mere med mindre. Vores team af luftfartsspecialister er eksperter inden for flyvemaskiner og forstår vigtigheden af maksimal vægtreduktion og forbedret ydeevne. På vores 39 lokaliteter verden over analyserer vi nuværende løsninger på kundernes fly, så vi kan kortlægge, hvor vi kan skære det overflødige væk. Ligesom med vores sæde-til-sæde-clamps. Udviklere fra 13 forskellige internationale lokaliteter har arbejdet tæt sammen på at udvikle en særlig løsning til en nem, pålidelig kabelføring til entertainment-systemer i fly, hvor adskillige dele er samlet i ét. Trimmede løsninger, der gør det hele lidt lettere.

MADE FOR TAKE-OFF


MADE FOR TAKE-OFF MADE FOR TAKE-OFF


Med specifikationer, der varierer kraftigt fra fly til fly, er hovedparten af vores produkter skræddersyet, så de lever op til meget præcise krav. I et tæt samarbejde mellem vores og jeres team vil vi nøje afdække enkelthederne i produktionsudviklingen og indhente certificeringer lige fra NSA, PAN, VG og EN/AS9100 til MIL, MS, DAN og JN, blot for at nævne enkelte. Og ved hver eneste komponent, hvad enten den er skræddersyet eller seriefremstillet, tilbyder vi en unik gratis PPM (planlagt forebyggende vedligeholdelse). Vi kalder det en pålidelighed så høj, at I er klar til at gå i luften.

Trimmet og med lav vægt – her er en oversigt over vores afprøvede og pålidelige luftfartsprodukter og -løsninger:

MADE TO FASTEN: Buntband och fixeringar

Nittesokkel

Nittesokkel

  • Hurtig installation
  • Todelt sokkel
  • Let montering
  • Holder en række af kabelbindere
2-komponent montagebinder til kanter

2-komponent montagebinder til kanter

  • Formonteret montagebinder med kantklips
  • Hoved på kabelbinder kan flyttes efter montage
  • For paneltykkelse fra 1 - 3 mm

 

MADE TO PROTECT: Kabelbeskyttelse Systemprodukter

MADE TO PROTECT:  Kabelbeskyttelse Systemprodukter

Meta-aramid strømpeflex HEGMAN

  • Fremstillet af ikke brændbart meta-aramid
  • Fremragende beskyttelse med slid, flammer og høje temperaturer

Vand og olieafvisende meta-aramid strømpeflex HEGMANWO

  • Fremragende beskyttelse med slid, flammer og høje temperaturer
  • Ekstrem fleksibel

MADE TO IDENTIFY: Identifikation Systemprodukter

MADE TO IDENTIFY: Identifikation Systemprodukter

Varmekrymplabels

  • Fås i hvid og gul
  • God mekanisk styrke og resistens overfor organiske opløsningsmidler og kemikalier
  • Meget fleksibel
  • Leveres i praktisk opbevarings boks
HFTP 48

Identification plates for marking cable bundles

  • For high temperature applications from -55°C up to +240°C
  • Laser beam printable
  • Identify cable or cable bundles
  • Available in beige
  • Fixed with PEEK cable ties

MADE TO APPLY: Montageværktøj

EVO 7

Manuel værktøj, plastkappe EVO7

  • Ergonomisk, skridsikkert håndtag for komfortabelt og sikkert greb
  • Meget lille vedligeholdelse
  • Hurtig og præcis montage med minimum indsats (TLC meteoden)
  • Praktisk og simpel trækjustering

 

EVO 9

Manuel montageværktøj, plastkappe EVO9SP

  • Ergonomisk værktøj
  • Minimal vedligeholdelse
  • Hurtig og præcis montage med TLC teknologi
  • Nem indstilling af trækstyrke

Kontakt HellermannTytons ekspertteam i kabelhåndtering i luftfartsindustrien, og lad os sammen gå mod nye højder.

EMEA |Burkhard Croener
Burkhard.Croener@HellermannTyton.de
+49 6104 670 76 75

Austria |Heinz Jenner
Heinz.Jenner@HellermannTyton.at
+43 12 59 99 55 0

Belgium and Netherlands |Rik Vroege
Rik.Vroege@hellermanntyton.nl
+31 33 460 06 92

CEE |Heinz Jenner
Heinz.Jenner@HellermannTyton.at
+43 12 59 99 55 0

China |Alan Wang
Alan.Wang@HellermannTyton.com.cn
+86 510 85 27 92 0

Denmark |Jakob Degn
Jakob.Degn@HellermannTyton.dk
+45 20 84 91 92

Finland | Harri Vesala
Harri.Vesala@HellermannTyton.fi
+35 89 87 00 450

France | Olivier Poupinet
opoupinet@hellermanntyton.fr
+33 1 30 13 80 00

Germany |Thomas Rubel
Thomas.Rubel@HellermannTyton.de
+49 36 20 28 24 93

Great Britain |Barry Fenton
Barry.Fenton@HellermannTyton.co.uk
+44 79 80 87 33 72

Italy |Marco Benato
Marco.Benato@HellermannTyton.it
+39 (0) 49 76 78 70

Japan |Hirokazu Kakiuchi
Hirokazu.Kakiuchi@HellermannTyton.co.jp
+81 66 39 58 610

North America |Jeremy Gish
jgish@htamericas.com
+1 971 282 6477

Norway |Lasse Nybakk
Lasse.Nybakk@HellermannTyton.no
+47 90 05 89 39

Poland |Pawel Petykiewicz
pawel.petykiewicz@HellermannTyton.pl
+48 22 673 89 54

Russia |Maxim Dybok
Maxim.Dybok@hellermanntyton.ru
+7 812 386 00 07

South America |Marcio Freitas Favilla
MFavilla@hellermanntyton.com.br
+55 11 481 59 048

Spain |David Martinez
David.Martinez@HellermannTyton.es
+34 91 66 12 835

Sweden |Björn Rilegård  
Bjorn.Rilegard@HellermannTyton.se
+46 8 58089075

Turkey |Yavuz Ozdemir
Yavuz.Ozdemir@HellermannTyton.com.tr
+90 0216 687 03 40

United Kingdom |David Marklew
David.Marklew@hellermanntyton.co.uk
+44 7980 87 33 57

Middle East |Shatadru Bhattacharya
SB@HellermannTyton.ae
+97 1556 145 453

South Africa |Lee Vermeulen
Lee.Vermeulen@Hellermann.co.za
+27 11 879 66 00

Hold dig i kontakt med os!


Update: 28/09/2019 © HellermannTyton 2019
Kontakt