Art.-No. 157-00014 | T50SOS2DOP62X122-E-PA66HS-BK
Copied
  • Cable tie head always situated in defined position
  • Easy to assemble without the need for a tool
  • Disc adjusts tie for pressure from various directions and minimises access of dust and dirt
  • Fir tree foot part can be used for a variety of panel thicknesses
  • Suitable for use within threaded holes
  • Versions for oval holes feature anti-twist protection
Request your individual offer now
Anti rotation (Yes / No) YES
Cable Tie Polyamide 6.6, heat stabilised (PA66HS)
Colour Black (BK)
Fixation Method Fir tree for round holes
Identification Plate Position none
Internet Customer Notice Scroll down for alternative automation-ready products.
Key product features products for automatic tools
Local order number T50SOS2DOP62X122-E
Material Polyamide 6.6, heat stabilised (PA66HS)
Min.Tensile Strength 225N
PART DESCRIPTION T50SOS2DOP62X122-E-PA66HS-BK
Package Content 1500pcs.
Package Content packed in pack
Product Family for oval holes
Product Group 1-piece fixing ties with fir tree, with disc
Releasable Closure (Yes/No) No
Tie Closure plastic pawl
Type T50SOS2DOP62X122-E
UV-Stabilised No
Variant Outside Serrated
Bundle ⌀ max. 35.0mm
Bundle ⌀ min. 1.0mm
Disc ⌀ 0.63 x 0.83"
Disc ⌀ 16.0 x 21.0mm
Fixing Hole Shape Oval
Height (H) 1.3mm
Length (L) 164.0mm
Min Stud Length 10.5mm
Panel Thickness 0.02 - 0.24"
Panel Thickness 0.6 - 6.0mm
Panel Thickness max. (imperial) 0.24"
Panel Thickness min. (imperial) 0.02"
Thickness (T) 1.3mm
Width (W) 4.6mm
for Hole ⌀ (FH) 6.2 x 12.2 mm
for Panel Thickness min - max 0.6 - 6 mm
for Panel Thickness min - max 0 - 0.2 "
CE Certification No
CSA Certified No
ELV compliant (Article 4 - 2) Yes
Flammability UL 94 V2
Hazardous Goods No
Operating Temperature -40 °C to +105 °C