Art.-No. 924-00872 | BML400-12-CU/AL-BN/ML
Copied
  • Suitable for aluminium conductor and copper terminals or busbar
  • Crimping compound in barrel and sealed with cap
  • Funnel entry to suit flexible cable
  • Chamfering 30 degrees
  • REACH compliant
Request your individual offer now
Colour Aluminium (AL), Light Brown (LTBN)
Description Bi-metal lug, conductor size 400mm ² M12
Local order number BML400-12
Material Copper (CU), Aluminium (AL)
PART DESCRIPTION BML400-12-CU/AL-BN/ML
Package Content 1pc.
Package Content packed in pcs.
Product Family BML-Series, Aluminium to Copper
Product Group Bi-Metal Lugs
Type BML400-12
A/F Hex (A/F2) 39mm
Conductor Size (mm²) 400
Inside ⌀ (ID) 26.5mm
Length (L) 160mm
Length (L2) 85mm
Length (L3) 70mm
Outside ⌀ (OD) 47mm
Palm Length (PL) 58mm
Stud ⌀ M12
Thickness (T) 10mm
Width (W) 50mm
for Hole ⌀ (FH) 13.0 mm
Operating Temperature -40 °C to +100 °C