Číslo dílu 300-73502 | TCN20-38.1/19.1 150mm lengths-PO-X-RD
Copied
  • Thin wall general purpose polyolefin tubing
  • Self extinguishing, UL224 VW-1, CSA
  • Fast shrinking
  • Low shrink temperature
Vyžádejte si nyní individuální nabídku
Colour Red (RD)
Elongation At Heat Aging 350%
Heat Aging Test 168h/160°C
Material Polyolefin, cross-linked (PO-X)
Minimum Tensile Strength At Heat Aging 14MPa
PART DESCRIPTION TCN20-38.1/19.1 150mm lengths-PO-X-RD
Package Content 200m
Package Content packed in bag
Printable No
Product Family TCN20 - thin wall, up to +125°C, self-extinguishing
Product Group 2:1 Heat shrink tubing - on reel & customized cut lengths
Shrink Ratio 2:1
Size 1-1/2"
Type TCN20-38.1/19.1 150mm lengths
Variant Thin-Wall
Weight/Unit 0.012kg
With inner glue (Yes/No) No
For Object Outside Diameter 22.9-34.3 mm
Length (L) 150mm
Longitudinal Change After Shrinkage +/-5%
Recov. ⌀ d max. 19.1mm
Supplied ⌀ D min. 38.1mm
Wall (WT) 0.96mm
CAS Number 84852-53-9
Critical Substance DBDPE
Dielectric Strength 20kV/mm
EC Number 284-366-9
ELV compliant (Article 4 - 2) Yes
Elongation at break (min.) 400%
Flammability UL 224 VW-1
Halogen-free No
Hazardous Goods No
Insulation Class E (VDE 0530)
Min. Shrink Temperature - °C +100 °C
Operating Temperature -55 °C to +125 °C
ROHS compliant Yes
Self extinguishing Yes
Specifications
Specifications C22.2 no. 198.1-06, DIN 75200 (09/1980), UL 224 125 °C 600V VW-1
Tensile Strength 14MPa