Art.-No. 857-40880 | AK-UFC-IBRC-13-15MM-01
Copied
  • Provides strain relief for Intermittently Bonded Fibre Cables
  • Suitable for cable diameters 13 - 15mm
  • Protects cable from over-tightening
  • Suitable for use with UFC dome closures
Content Anchor Bracket x 1
Cable Grip - 13 - 15mm x 1
Hose Clip x 2
Description Cable Anchor Kits for UFC
PART DESCRIPTION AK-UFC-IBRC-13-15MM-01
Product Family Fibre Management Accessories
Product Group Cable Anchor Kits for Intermittently Bonded Fibre Cables
Short Description 13-15mm UFC Cable Anchor Kits for Intermittently Bonded Fibre Cables
Technical Description A fibre anchor kit designed for use with Intermittently Bonded fibre cables. AK-UFC-IBRC-13-15MM-01 is suitable for use with cable diameters from 10mm to 12mm.
Type AK-UFC-IBRC-13-15MM-01
⌀ (D2) 23.8mm
Depth (D) 12.1mm
Height (H) 34.5mm
Width (W) 65.8mm
Width (W2) 32.5mm