Art.-No. 115-00020 | SpeedyTie (RTT750HR)-PA66-RD/YE
Copied
  • Releasable and reusable cable tie
  • Bears loads of up to 888 N (approx. 90 kg)
  • 750 mm long for use in a wide variety of applications
  • Can be used for parallel bundling
  • Easy to handle when wearing work gloves
  • Available in signal yellow and in black
Package size
Colour Yellow (YE), Red (RD)
Fixation Method Releasable Cable Tie
Identification Plate Position none
Key product features releasable, for multiple routing
Material Polyamide 6.6 (PA66)
Min.Tensile Strength 888N
PART DESCRIPTION SpeedyTie (RTT750HR)-PA66-RD/YE
Package Content 2pcs.
Package Content packed in bag
Product Family SpeedyTie
Product Group Cable ties with quick release mechanism, parallel bundling
Releasable Closure (Yes/No) Yes
Short Description Cable Tie with quick release mechanism Speedy-Click 750x13,0 yellow
Tie Closure plastic pawl
Type SpeedyTie (RTT750HR)
Variant Inside Serrated
Bundle ⌀ 40.0-210mm
Bundle ⌀ max. 210mm
Bundle ⌀ min. 40.0mm
Length (L) 750mm
Width (W) 13.0mm
Flammability UL 94 V2
Operating Temperature -40 °C to +85 °C