Art.-No. 857-01806 | FFE08-04SCTS081/BK
Copied
  • Maximum capacity: 8 SC Simplex Adaptors
  • 4 Inbound/8 Outbound ports
  • Separation of inbound fibre from connectorised drop cables
  • Positive fibre management to maintain consistent 30mm minimum bend
  • PLC splitter accommodation (60mm x 7mm x 4mm)
  • Supports 3A and ANT splice protector types
  • IP55 and IK08 rating
  • Pole or building/facade mounted
Cable ⌀ max 16mm
Cable ⌀ min 8.1mm
Colour Black (BK)
Content Fibre Facade Enclosure
Fibre Splice Tray and Management System
8 x SC APC Simplex Adaptors and 1 x 1:8 Bare End to SC APC PLC Splitter
Incoming Cable Seal - Maximum Cable Diameter 16mm
Drop Cable Seals - Maximum Cable Diameter 8mm
Material Polycarbonate, UV-stabilised (PCUV)
PART DESCRIPTION FFE08-04SCTS081/BK
Package Content packed in box
Product Family Fibre Optic External Enclosure
Product Group Fibre Facade Enclosure
Short Description FFE with 8 SC APC SX Adaptors
The fibre splice management area has capacity for a maximum of 12 x 3A or 24 ANT splices and maintains positive fibre management (30mm minimum bend radius) throughout. The tray has a crossover facility which allows for alternative routing requirements and a fibre storage capacity of 1.5m for 250µm fibre and 1.0m of 900µm fibre.
The drop cable management area presents 8 SC Simplex adaptors for connection to industry standard pre-terminated drop cables and a PLC splitter (60mm x 7mm x 4mm) can be fitted on the inside of the management area. The drop cable management area cover prevents access to the network cables and splicing area and the adaptors are angled and spaced to allow for inspection prior to connection. Anchor guides are provided for securing the drop cables (maximum diameter 8.0mm) and an integral seal maintains the IP55 rating.
Type FFE08-04SCTS081/BK
Depth (D) 71.6mm
Height (H) 241mm
Width (W) 161mm