Art.-No. 857-02969 | FWOA-LXW-A2TIA-21-010/WH
Copied
  • 1 x LC DX PC Adaptor (fitted)
  • 1 x 10m G657.A2 B2Ca bare end to 1 x LC PC connector cable
  • TIA Colour Code
  • Cable entry through base
  • Install directly on the wall or onto a flush-mount back box
  • Quality surface finish
  • Tamper-proof latches
  • Positive fibre management to ensure a 30mm minimum bend radius
Cable ⌀ max 3.0mm
Colour White (WH)
Connector Colour Blue (BU)
Connector Type LC
Content Fibre Wall Outlet
1 x LC PC Duplex Adaptor
10.0m G657.A2 Connection Cable (TIA Colour Code) with Bare End to 1 x LC PC Connector
Wall Mounting Kit
PART DESCRIPTION FWOA-LXW-A2TIA-21-010/WH
Performance Category G657.A2
Product Family Fibre Optic Internal Enclosure
Product Group Fibre Wall Outlet with Pre-terminated Internal Connecting Cable
Splice Capacity 4
Fibre management features ensure a minimum bend radius of 30mm is maintained as the bare fibre is routed through the outlet and strain relief and anchor points secure the incoming cable.
Other FWO connector configurations and cable types are available on request.
Type FWOA-LXW-A2TIA-21-010/WH
Depth (D) 21mm
Height (H) 96mm
Length (L) 10.0m
Width (W) 85mm