Art.-No. 300-73530 | TCN20-11.0 Printed-PO-X-BK
Copied
  • Thin wall general purpose polyolefin tubing
  • Self extinguishing, UL224 VW-1, CSA
  • Fast shrinking
  • Low shrink temperature
Colour Black (BK)
Elongation At Heat Aging 350%
Heat Aging Test 168h/160°C
Material Polyolefin, cross-linked (PO-X)
Minimum Tensile Strength At Heat Aging 14MPa
PART DESCRIPTION TCN20-11.0 Printed-PO-X-BK
Package Content 50m
Package Content packed in reel
Printable No
Product Family TCN20 - thin wall, up to +125°C, self-extinguishing
Product Group 2:1 Heat shrink tubing - on reel & customized cut lengths
Shrink Ratio 2:1
Type TCN20-11.0 Printed
Variant Thin-Wall
With inner glue (Yes/No) No
For Object Outside Diameter 6.78-10.62 mm
Length (L) 50m
Longitudinal Change After Shrinkage +/-5%
Recov. ⌀ d max. 5.50mm
Supplied ⌀ D min. 11.9mm
Tolerance +/- ±0.5%
Tube Shape Flat
Wall (WT) 0.56mm
Wire Size Range (mm²) 6.6-9.9mm²
CSA Certified Yes
Dielectric Strength 20kV/mm
Elongation at break (min.) 400%
Flammability UL 224 VW-1
Halogen-free No
Insulation Class E (VDE 0530)
Min. Shrink Temperature - °C +110 °C
Operating Temperature -55 °C to +125 °C
ROHS compliant Yes
Self extinguishing Yes
Specifications
Specifications C22.2 no. 198.1-06, DIN 75200 (09/1980), UL 224 125 °C 600V VW-1
Tensile Strength 14MPa