Art.-No. 170-05000 | HELAHOOK25 500mm-PET-BK
Copied
  • Re-sealable cable protection made of polyester
  • Very elastic, fits snugly around the cables
  • Hook and loop sealing system can be used for retro-fitting
  • High abrasion-resistance
Colour Black (BK)
Key product features releasable
Material Polyester (PET)
Open, post termination (Yes/No) Yes
PART DESCRIPTION HELAHOOK25 500mm-PET-BK
Package Content 1pc.
Package Content packed in pcs.
Product Family HELAHOOK
Product Group Re-closeable protective sleeving with hook-and-loop seal
Type HELAHOOK25 500mm
Weight/Unit 0.0375kg
Bundle ⌀ 20-40mm
Bundle ⌀ max. 40mm
Bundle ⌀ min. 20mm
Length (L) 500mm
Nominal ⌀ 25mm
Wall (WT) 1.5mm
Dielectric Strength 0.8kV/mm
ELV compliant (Article 4 - 2) YES
Flammability UL 94 V2, FMVSS 302
Halogen-free Yes
Hazardous Goods No
Operating Temperature -50 °C to +150 °C