Art.-No. 859-24039 | RNU12-C-12S2LP1M
Copied
  • High fibre density: LC 12F, CS 18F, SN 24F per cassette
  • Singlemode made with Corning® SMF-28® Fibres
  • Rear MTP Elite connectivity
  • Factory terminated & tested
  • Best in class ultra low loss connectivity
  • Effortless plug & play system
  • Signal White RAL 9003
  • UL94 V0 compliant
Application High Density Fibre System, Data centre, AI, Enterprise, Co-Location, Hyperscale.
Colour Green (GN), White (WH)
Connector Colour Green (GN)
Connector Type LC-APC
Description RapidNet Ultra12 Cassette - 12F - Singlemode OS2 - LC/APC - 1x MTP(M) Polarity C
PART DESCRIPTION RNU12-C-12S2LP1M
Package Content packed in pcs.
Performance Category OS2 Single Mode, Single Mode, G657.A1
Port count 12
Product Family Ultra12 Cassette Assembly
Product Group Data Centre High Density Fibre System - Ultra12 Cassette Assembly
Short Description RapidNet Ultra12 Cassette - 12F - Singlemode OS2 - LC/APC - 1x MTP(M) Polarity C
Type RNU12-C-12S2LP1M
Depth (D) 120mm
Height (H) 12mm
Width (W) 94mm
Country of Origin SK
Dimensions W x H x D 94 mm x 12 mm x 120 mm