Art.-No. 859-27005 | RNU12-U1-12S2LPMFY014M
Copied
  • High fibre density: LC 12F, CS 18F, SN 24F per cassette
  • Custom length mtp elite tethered cable
  • Effortless plug & play system
  • Optional bare end for on-site splicing UL94 V0 compliant
  • 3.0mm Single jacket or 4.5x0.5mm Double Jacket options
  • Singlemode made with Corning® SMF-28® Fibres
  • Multimode made with Corning® ClearCurve® Fibres
  • CPR Euroclass: B2ca-s1a, d1, a2
Application High Density Fibre System, Data centre, AI, Enterprise, Co-Location, Hyperscale.
Colour Yellow (YE), White (WH)
Connector Colour Green (GN)
Connector Type LC
Description RapidNet Ultra12 - LC/APC - MTP Elite Tethered Cassette - 12F Singlemode OS2 - Polarity Universal 1 - B2ca - 14mtr
Material Various (DIV)
PART DESCRIPTION RNU12-U1-12S2LPMFY014M
Package Content 1pc.
Package Content packed in pcs.
Performance Category Single Mode, OS2 Single Mode
Port count 12
Product Family Ultra12 LC/APC - MTP Elite ProTethered Cassette
Short Description RapidNet Ultra12 - LC/APC - MTP Elite Tethered Cassette - 12F Singlemode OS2 - Polarity Universal 1 - B2ca - 14mtr
Cassettes are factory terminated and tested offering best in class ultra low loss connectivity for rapid deployment of ULTRA12 fibre systems, supporting the increasing demand on parallel optics. Tethered Cassettes offer lower insertion loss compared to typical cassette and backbone cable configurations. The compact design allows for a ultra high density installations to be realised, maximizing critical connectivity real estate. RapidNet ULTRA12 Cassettes are designed to be compatible with future VSFF connectors such as CS and SN which will take the fibre capacity from 12 fibres (LC) to either 18 fibres (CS) or 24 fibres (SN). Tethered cables can be produced to your required length with single or double jacket constructions.Tethered cassettes are made with 3.0mm single jacket cables which contain Corning® SMF-28® fibres for Singlemode and ClearCurve® fibres for Multimode. Cables conform to B2ca-s1a, d1, a2 CPR EuroClass.
Type RNU12-U1-12S2LPMFY014M
Variant Modular Fiber Assembly
Cable Size Min. (metric) 3.0mm
Depth (D) 134mm
Height (H) 12mm
Length (L) 14m
Width (W) 94mm
Halogen-free Yes
ROHS compliant Yes
Specifications
Wiring Polarity: Universal 1
Country of Origin SK
Dimensions W x H x D 94 mm x 12 mm x 134 mm