Art.-No. 859-26361 | RNU8-B-08M4LCLCM016M
Copied
  • High fibre density: LC 8f, CS 12F, SN 16F per cassette
  • UL94 V0 compliant
  • 3.0mm Single jacket or 4.5x0.5mm Double Jacket options
Colour Magenta (MG), White (WH)
Connector Colour Magenta (MG)
Connector Type LC
Description RapidNet Ultra8 - LC Cassette to LC Cassette - 8F Multimode OM4 - Polarity B - B2ca - 16mtr
Material Various (DIV)
PART DESCRIPTION RNU8-B-08M4LCLCM016M
Package Content 1pc.
Package Content packed in EA
Performance Category Multimode, OM4 Multimode
Port count 8
Product Family Ultra8 Cassette to Cassette Pre-Terminated Loom
Short Description RapidNet Ultra8 - LC Cassette to LC Cassette - 8F Multimode OM4 - Polarity B - B2ca - 16mtr
Technical Description
RapidNet ULTRA8 Cassette to Cassette looms are designed to offer localised patching fields at both ends of the link. This configuration is beneficial when there isn’t the immediate requirement to utilise all the ports. Looms are factory terminated and tested offering best in class ultra low loss connectivity for rapid deployment of ULTRA8 fibre systems, supporting the increasing demand on data centres. Cassette to Cassette looms offer lower insertion loss compared to typical cassette and backbone cable configurations. The compact design allows for a ultra high density installations to be realised, maximizing critical connectivity real estate. RapidNet ULTRA8 Cassettes are designed to be compatible with future VSFF connectors such as CS and SN which will take the fibre capacity from 8 fibres (LC) to either 12 fibres (CS) or 16 fibres (SN). Looms can be produced to your required length in either single or double jacket constructions.Cassette to Cassette looms are made with 3.0mm single jacket cables which contain Corning® ClearCurve® Multimode fibres. Cables conform to B2ca-s1a, d1, a2 CPR EuroClass.
Type RNU8-B-08M4LCLCM016M
Variant Modular Fiber Assembly
Cable Size Min. (metric) 3.0mm
Depth (D) 134mm
Height (H) 12mm
Length (L) 16m
Width (W) 64.5mm
Halogen-free Yes
Optical Performance Multimode
ROHS compliant Yes
Specifications
Wiring Polarity: B
Country of Origin SK
Dimensions W x H x D 64.5 mm x 12 mm x 134 mm