Art.-No. 553-60050 | TLFX190DS-3x16WH-PO-X-WH
  • 50 mm, 25 mm and 16 mm pre-cut marker options as standard
  • Available in yellow or white
  • Other lengths and colours available on request
  • Cable range 38.1 mm to 1.2 mm
  • Delivery in convenient storage boxes
Behaviour at low Temperature test method ASTM D2671
Colour White (WH)
Fixation Method Suspend
Heat Aging Test 168h/150°C
Material Polyolefin, cross-linked (PO-X)
PART DESCRIPTION TLFX190DS-3x16WH-PO-X-WH
Package Content 4500pcs.
Package Content packed in pack
Short Description Shrinkable markers ladder style, thermal transfer, 2:1 (19.0 mm/9.5 mm) white 16 mm
Shrink Ratio 2:1
Type TLFX190DS-3x16WH
UV-Stabilised No
Variant Roller form
Weight/Unit 0.001kg
With inner glue (Yes/No) No
With label space No
For AWG 6-0000
H printable 32.0mm
Height (H) 32.0mm
Longitudinal Change After Shrinkage -5% max.
Longitudinal Change After Shrinkage test method UL 224
Max. Wire Size (in²) 0.74"
Outside ⌀ max (OD max.) 19.0mm
Outside ⌀ max. 0.75"
Recov. ⌀ d max. 0.37"
Recov. ⌀ d max. 9.5mm
Supplied ⌀ D min. 0.75"
Supplied ⌀ D min. 19.0mm
Thickness (T) .29mm
VR 50.8mm
VR 2.0"
Wall (WT) 0.030"
Wall (WT) 0.775mm
Width (W) 16.0mm
Width of LIner (WL) 3.50"
Width of Liner (WL) 88.9mm
Width printable 16.00mm
Wire Size Range (in²) .37 - .74in²
Abrasion Resistance High
CE Certification No
CSA Certified No
Dielectric Strength 20kV/mm
Dielectric Strength test method ASTM D2671
ELV compliant (Article 4 - 2) Yes
Elongation at break (min.) 200%
Limited Fire Hazard Yes
Min. Shrink Temperature - °C +100 °C
Operating Temperature -55 °C to +105 °C
Oxygen index 34.9%
Tensile Strength 11MPa
Toxicity index test method EN 17084
US Gov. Designation MIL-STD-202J, SAE AS5942 3.4.1
Volume Resistance 10¹⁴ Ω cm
Volume Resistance test method ASTM D257
Water Absorption 0.15%