Art.-No. 553-71046 | TULT24-8DS-3x16WH-PO-X-WH
Copied
  • Shrink ratio 3:1
  • 50 mm, 25 mm and 16 mm pre-cut marker options as standard, other lengths available on request
Fixation Method Suspend
Heat Aging Test 168h/175°C
Heat Aging test method ASTM D638
Heat Shock Test 4h/250°C
Key product features flame retardant, chemical resistance, UV resistant
Material Polyolefin, cross-linked (PO-X)
PART DESCRIPTION TULT24-8DS-3x16WH-PO-X-WH
Package Content 750pcs.
Short Description Shrinkable markers ladder style, thermal transfer, 3:1 (24.0 mm/8.0 mm) white 16 mm UL-listed
Shrink Ratio 3:1
Type TULT24-8DS-3x16WH
Variant Roller form
Weight/Unit 0.001kg
With label space Yes
Longitudinal Change After Shrinkage -15% max.
Longitudinal Change After Shrinkage test method ASTM D2671
Recov. ⌀ d max. 0.31"
Recov. ⌀ d max. 8.0mm
Supplied ⌀ D min. 0.94"
Supplied ⌀ D min. 24.0mm
Wall (WT) 0.047"
Wall (WT) 1.08mm
Width (W) 16mm
CAS Number 84852-53-9
Critical Substance DBDPE
Dielectric Strength 20kV/mm
ELV compliant (Article 4 - 2) Yes
Elongation at break (min.) 300%
Hazardous Goods No
Min. Shrink Temperature - °C +90 °C
Operating Temperature -55 °C to +135 °C
Volume Resistance test method ASTM D257
Water Absorption 0.20%