Art.-No. 857-41068 | AK-FDN-IBRC-10-12MM-10
Copied
  • Provides strain relief for Intermittently Bonded Fibre Cables
  • Suitable for cable diameters 10 - 12mm
  • Protects cable from ove-rtightening
  • Suitable for use with FDN dome closures
Content Anchor Bracket x 10
Cable Grip - 10 - 12mm x 10
Hose Clip x 20
Description Cable Anchor Kits for FDN
PART DESCRIPTION AK-FDN-IBRC-10-12MM-10
Product Family Fibre Management Accessories
Product Group Cable Anchor Kits for Intermittently Bonded Fibre Cables
Short Description 10-12mm FDN Cable Anchor Kits for Intermittently Bonded Fibre Cables
Technical Description A fibre anchor kit designed for use with Intermittently Bonded fibre cables. AK-FDN-IBRC-10-12MM-10 is suitable for use with cable diameters from 10mm to 12mm.
Type AK-FDN-IBRC-10-12MM-10
⌀ (D2) 18.2mm
Depth (D) 9.1mm
Height (H) 30mm
Width (W) 55mm
Width (W2) 27.1mm