Label, white, laser print, 38.1mm, H2=9.52mm, 1000pcs.
Art.-No. 594-62788
| TAG62L-788-WH
Copied
- Crisp and clear text, barcodes and graphics
- Used to identify wide range of electrical and electronic products
- Clear protective box to ensures labels stay as good as new
- Simple and efficient label design and printing with TagPrint Pro software
More products in this product group:
| Application | Telephone Label |
| Colour | White (WH) |
| Material | Type 788, Polyester (788) |
| PART DESCRIPTION | TAG62L-788-WH |
| Package Content | 1000pcs. |
| Package Content packed in | pack |
| Paper Format | Letter |
| Print Method | laser print |
| Product Family | Plain label |
| Product Group | Labels for Laser Printers |
| Type | TAG62L |
| UV-Stabilised | No |
| Adhesive | Acrylic |
| Adhesive Operating Temperature | -40 °C to +93 °C |
| CE Certification | No |
| CSA Certified | No |
| Curing Temperature | +10 °C |
| Halogen-free | No |
| Operating Temperature | -40 °C to +93 °C |
| ROHS compliant | Yes |
| Specifications |
|
| UL Listed (US and Canada) | No |
| UL Listed (US) | No |
| UL Recognized (US and Canada) | No |
| UL Recognized (US) | No |
| Country of Origin | US |
| GTIN-13 / EAN | 4031026193663 |
| Labels per Column | 25 |
| Labels per Row | 5 |
| Labels per Sheet | 125 |
| Packaging 1 - Qty | 1000 |
| Packaging 1 - Type | pack |
| Packaging 1 - Weight (kg) | 0.521kg |
| Packaging 2 - Qty | 1 |
| Packaging 3 - Qty | 1000 |
| Packaging 4 - Length (m) | 1.20m |
| Packaging 4 - Type | pallet |
| Packaging 4 - Width (m) | 0.80m |
| Sheets per Pack | 8 |
Argentina
Australia
Brazil
Bulgaria
China
Czech Republic
Denmark
Finland
France
Germany
Hungary
India
Italy
Netherlands
North America
Norway
Poland
Portugal
Romania
Singapore
Slovenia
South Africa
South Korea
Spain
Sweden
Switzerland
Türkiye
United Arab Emirates
United Kingdom

Download



TAGPP1L-788-WH
594-01788
FASIGNS-EDP-WH
594-53789