Art.-No. 859-24082 | RNUS12-LCBHCP
Copied
  • High fibre density: LC 12F
  • Allows for quick on-site splicing
  • Pre-loaded pigtails and adaptors
  • Rapid deployment of ultra high density fibre applications
  • Best in class ultra low loss connectivity
  • Rear loading mounting hardware
  • Effortless plug & play system
  • Supports OS2 G657-A1 fibre specifications
  • Signal White RAL 9003
  • UL94 V0 compliant
Application High Density Fibre System, Data centre, AI, Enterprise, Co-Location, Hyperscale.
Colour Blue (BU), White (WH)
Connector Colour Blue (BU)
Connector Type LC
Description RapidNet Ultra12 Splice Cassette - LC SM Blue Adaptors - OS2 1m T598 Pigtails
Installed Adapters 3
PART DESCRIPTION RNUS12-LCBHCP
Package Content packed in pcs.
Performance Category G657.A1, OS2 Single Mode, Single Mode
Port count 12
Product Family Ultra12 Splice Cassette
Product Group Data Centre High Density Fibre System - Ultra12 Splice Cassette
Short Description RapidNet Ultra12 Splice Cassette - LC SM Blue Adaptors - OS2 1m T598 Pigtails
Type RNUS12-LCBHCP
Depth (D) 189mm
Height (H) 12mm
Width (W) 94mm
Halogen-free Yes
Optical Performance Singlemode
ROHS compliant Yes
Specifications
Country of Origin GB
Dimensions W x H x D 94 mm x 12 mm x 189 mm